Balkónové rastliny

Balkónové rastliny ako už názov napovedá sa pestujú vo válovčekoch na skrášlenie balkónov. Väčšina ľudí považuje balkónové rastliny za letnú záležitosť. Ale napadlo vás, že balkónové rastliny môžete na balkónoch pestovať i celoročne? A dokonca môžu byť ešte menej náročné než klasické muškáty, petúnie, surfínie...

Skúste tento rok zmeniť sortiment balkónových rastlín! Pre celoročnú krásu a bohaté kvitnutie i bez polievanie sú ideálne rozchodníky. Rozchodníky (Sedum) sú od prírody nenáročné. Pokiaľ na váš balkón dopadá aspoň trošku dažďová voda, nemusíte ich dokonca ani zalievať. Najčastejšie kvitnú žltými, bielymi či ružovými kvetmi. Existujú nízke plazivé resp. prevísajúce druhy - ako napríklad rozchodník prudký (Sedum acre), rozchodník biely (Sedum album), ale aj vyššie poloprevisnuté druhy ako japonský rozchodník Sedum takesimense či vzpriamené druhy ako rozchodník najväčší (Sedum telephium). Rozchodníky sa uspokoja sa s minimálnou zálievkou a znesú aj intenzívny slnečný úpal. A navyše sú vytrvalé, svojimi listami skrášlia váš balkón aj cez zimu a nemusíte každoročne kvetinové válovčeky vysádzať znovu aj znovu.

Ak chcete zostať u tradičných balkónových rastlín ako sú napríklad muškáty, čo tak aspoň vyskúšať netradičné druhy muškátov? V našej ponuke nájdete semená hneď niekoľko zaujímavých botanických druhov muškátov (Pelargonium) z južnej Afriky.

Do väčších nádob alebo podlahu balkónov sú ideálne rôzne druhy drevín. Podľa toho koľko miesta im poskytnete a ako intenzívne ich budete ošetrovať rezom, môžete z nich mať malé stromčeky vo veľkosti bonsajov alebo i krásnu 2 metrovú dominantu. Vhodné balkónové rastliny sú predovšetkým durmany alebo tzv. anjelské trúbky rodu Datura a Brugmansia, ktoré kvitnú vo všetkých možných farbách, s jednoduchým i plnokvetým kvetom od bielej, žltej, ružovej, oranžovej, červenej či fialovej. Olovník kapský (Plumbago capensis) kvitne celé leto modrými kvetmi vo veľkých strapcoch, tabak sivý (Nicotiana glauca) má žlté trubkovité kvety, šarlátovočervené exotické kvety (Delonix regia) z Madagarskaru vám budú závidieť všetci susedia.

Ak zháňate cez celé leto bohato kvitnúce cibuľoviny, mali by ste si vybrať agapant africký (Agapanthus africanus) , ktorý kvitne asi 15 cm veľkými guľovitými súkvetiami blankytne modrých kvetov cez celé leto. Ak túžite po väčšej exotike, skúste kosatcovitú rastlinu rodu Anigozanthos z Austrálie. Na pestovanie je nenáročná, a pri bežnej starostlivosti kvitne trubkovitými kvetmi atraktívnych farieb.

Výber balkónových rastlín je skutočne obrovský - skúste si vybrať ten svoj v našom katalógu.